با بهره گیری از ظرفیت نیروهای محلی و خانه هلال روستایی برگزار شد ؛

مانور مقابله با بحران سیل در روستای کماکل

مانور مقابله با بحران سیل با استفاده از ظرفیت خانه هلال روستایی و نیروهای محلی در روستای کماکل شهرستان رشت برگزار شد .

به گزارش پایگاه خبری مخاطب روز ، در این مانور که در پی تماس و اعلام وضعیت بحران فرضی در روستای مورد نظر صورت گرفت نیروهای امداد و نجات از رشت و انزلی به محل اعزام شدند و همچنین تا زمان ورود نیروهای پشتیبانی ،نیروهای امدادی خانه هلال روستای کماکل با برپایی چادرهای امداد و فراهم نمودن وسایل مورد نیاز مردم در موقعیت بحران فرضی شرایط پایداری را در کمک رسانی برقرار کردند.


سیاوش غلامی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گیلان با حضور در این محل و بازدید از شرایط در حاشیه ی مانور مقابله با بحران گفت : طی هفته گذشته از سوی ریاست محترم جمعیت هلال احمر کشور به جهت حفظ آمادگی نیروها و تشخیص نقاط قوت و ضعف نیروهای امدادی دستوری صادر گردید که حداکثر طی دو هفته همه استانها مانور ساعت صفری را داشته باشند و ما نیز در استان امروز این مانور را با همکاری معاونت های مختلف جمعیت هلال احمر استان برنامه ریزی کرده و به انجام رساندیم.
وی با اشاره به مخاطرات و بلاهای طبیعی که استان گیلان را تهدید می کند ، گفت : در فصل زمستان یکی از شایع ترین حوادثی که در استان روی می دهد مبحث سیلاب است و امروز مانوری را تحت عنوان مقابله با سیلاب در نظر گرفته شد .
غلامی اضافه کرد :جمعیت هلال احمر استان گیلان در کشور در بحث خانه های هلال از لحاظ کمی و کیفی رتبه نخست کشور را دارد و مانور مذکور با هماهنگی دو معاونت امداد و نجات و داوطلبان بر اساس تاب آوری جامعه و استفاده از ظرفیت خانه هلال در این امر انجام شد و خانه هلال روستای کماکل نیز داوطلبین و نیروهای خوبی را دارند و بازدیدی برای سنجیدن نقاط ضعف و قوت در اینجا صورت گرفت.
وی ادامه داد : نیروهای آموزش دیده خانه هلال در این مانور بحران با برپایی چادر امداد و اقدامات اولیه شرایط مقابله با بحران را ایجاد کردند و سپس تیم های امدادی وارد عمل شدند و آماده باش لازم نیز در استان در حوزه های مختلف جمعیت هلال احمر اعلام گردید.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان ادامه داد : همکاران رسانه ای نیز از خانه هلال مطبوعات و رسانه نیز در این مانور برای اطلاع رسانی بحران حضور داشتند که حضور نیروهای خانه هلال مطبوعات می تواند به ما در اطلاع رسانی به موقع حوادث کمک و یاری کند.

 


یاور پیر اعلایی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان نیز در حاشیه این مانور اظهار داشت :اتفاقات خوبی در طی یکسال اخیر در جمعیت هلال احمر استان گیلان با حضور جناب آقای غلامی در حوزه ی آموزش نیروهای امدادی و خانه های هلال و بحث مقابله با بحران ها روی داده است و استاندار محترم گیلان و معاونت محترم هماهنگی امورعمرانی استانداری گیلان نیز تاکیدات بسیاری در بحث تجهیز و امدادرسانی در روستاها دارند.
وی افزود : خانه های هلال مسوولیت مدیریت بحران روستایی را بر عهده دارند و از آنجایی که گیلان ، استان حادثه خیزی است باید آمادگی لازم در این خصوص همواره وجود داشته باشد و در حال حاضر ۴۲۵ خانه هلال فعال در سطح استان داریم و رتبه ی نخستین استان در این زمینه را داریم و لازم بذکر است که آموزش های امدادی تخصصی نیز به دهیاران و شوراها و نیروهای عضو خانه های هلال روستایی انجام شده است.
پیرعلایی ادامه داد : انشاءالله با تهیه ی پکیج های آموزشی برای روستاییان نیز بحث های آموزشی را دنبال خواهیم کرد.
وی اظهار داشت : امسال قریب به ۷۰ دستگاه ماشین آلات سنگین که در حوادث کمک حال هستند از سازمان شهرداریها با استفاده از تسهیلات کم بهره خریداری شده است که تا پایان سال در اختیار روستاها قرار خواهد گرفت. همچنین ده دستگاه ماشین آلات سنگین نیز از اعتبارات سازمان شهرداری های کشور برای مناطق محروم درخواست شده است.
وی در پایان از فعالیت های جمعیت هلال احمر گیلان قدردانی کرد.

خبر : طاهره ریحانی

عکس از : فاطمه پیر