به‌مناسبت هفته بسیج صورت‌گرفت؛

برپایی محفل اُنس با قرآن در کانون استان گیلان

هم‌زمان با هفته گرامیداشت بسیج، محفل «اُنس با قرآن» در سالن سینمای اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشت برگزار‌شد.

به گزارش پایگاه خبری مخاطب روز و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان گیلان، این آیین به مناسبت هفته بسیج و با هدف به تصویر کشیدن پیوند‌های ناگسستنی این شجره طیبه با آموزه‌های قرآنی و مفاهیم اسلامی و هم‌چنین، تقویت تفکر دینی و عمق‌بخشی به باور‌های اعتقادی کودکان و نوجوانان ایران اسلامی صورت‌گرفت.
هم‌گرایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان بسیج فرهنگیان، کانون فرهنگی‌-هنری نورالهدی استان گیلان و سازمان فرهنگی‌‌اجتماعی‌ورزشی شهرداری رشت، از شاخصه‌های این آیین در روز پنج‌شنبه، ۴ آذر ۱۴۰۰ به‌شمار‌می‌رفت.

قرآن کریم، کتابی جامع و الهام‌بخش است

سرپرست کانون استان گیلان در آغاز محفل اُنس‌با قرآن که همراهی جمعی از مسئولان و دست‌اندرکاران عرصه نهادینه‌سازی فرهنگ قرآنی، کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها را به‌همراه‌داشت، ضمن خوش‌آمد‌گویی به حاضران، از فعالیت‌های کتاب‌محور مبتنی بر آموزه‌های دینی این مجموعه سخن‌گفت و برپایی این محفل روحانی را گامی در مسیر تحقق اهداف کانون عنوان‌کرد.
سید‌جلیل میرعظیمی در ادامه با خاطر‌نشان‌کردن نقش کانون در کشف و پرورش استعداد‌های کودکان و نوجوانان گفت: هدایت مخاطبان با بهره‌گیری از شیوه‌های خلاقانه و هدف‌مند، آموزش مهارت‌های زندگی و استفاده از منابع مطالعاتی مناسب، اولویت‌های کانون درجهت نیل به اهداف است.
وی برهمین اساس از قرآن کریم به‌عنوان یک منبع غنی، جامع و الهام‌بخش نام‌برد و با اشاره به جامعیت این کتاب آسمانی اظهار‌داشت: مأنوس‌سازی آینده‌سازان اسلامی با کلام وحی می‌تواند به عنوان یک فعالیت محوری و سرآغازی برای تحقق دیگر اهداف کانون مورد توجه قرار‌گیرد.
تاکید بر لزوم استفاده کاربردی از این کتاب آسمانی و مبنا ‌قرار‌گرفتن آن به‌عنوان مرجعی برای تقویت اندیشه‌ورزی، افزایش دایره واژگانی و ارتقای دانش و آگاهی، از دیگر مواردی بود که در سخنان سید‌جلیل میر‌عظیمی‌ مورد توجه قرار‌گرفت.
قدردانی از مشارکت دستگاه‌ها و مجموعه‌های فعال در حوزه نشر آموزه‌های قرآنی و همراهی کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها، پایان‌بخش سخنان سرپرست کانون استان گیلان محسوب‌می‌شد.

توفیق قرآنی بر بنیان و ساختار مستحکم استوارباشد


مسئول موسسه رهپویان قرآن و عترت نیز ضمن تشکر از همراهی و مشارکت دستگاه‌ها و مخاطبان، به اهمیت برگزاری محافل قرآنی پرداخت و گزارشی از برنامه‌های این مجموعه ارایه‌داد.
مهدی‌فرازی راد هم‌چنین از تلاش‌های دست‌اندرکاران این موسسه در تولید محتوای مناسب، جذب حداکثری مخاطبان و همراه‌سازی کودکان و نوجوانان صحبت‌کرد و استمرار در این مسیر را یک رسالت دانست.
این فعال حوزه نشر و نهادینه‌سازی فرهنگ قرآنی در عین‌حال از اولویت‌های فعالان این عرصه در جهت تشویق مخاطبان به تدبر و تفکر در مفاهیم کلام آسمانی و پرهیز از به خاطر‌سپردن صرف سخن‌به‌میان آورد و اظهار‌کرد: دست‌یابی‌به موفقیت در مسابقه‌ها زمانی‌ارزش‌مند است که ریشه‌دار و بر بنیان و ساختاری مستحکم استوار‌باشد.
ادامه‌بخش این مراسم روحانی نیز قرائت قاریان قرآن کریم و پاسخ‌گویی حافظان کودک و نوجوان به پرسش‌های قرآنی مجری برنامه بود.
اجرای سرود‌های قرآنی، پخش نماهنگ و برگزاری مسابقه حضوری با محوریت قرائت‌ سوره‌ها و اشعار قرآنی با حضور کودکان و نوجوانان، دیگر بخش محفل اُنس با قرآن بود در سالن سینمای اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان در رشت بود و با تجلیل از برگزیدگان وفعالان عرصه ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ انسان‌ساز قرآنی همراه‌شد.