روانشناس و مدرس دانشگاه :

لزوم بروز بودن والدین جهت هدایت فرزندان به مسیر درست / دوستان خوب واکسن و پیشگیری نوجوانان از تمایل به انحرافات اجتماعی هستند

کارگاه مجازی آموزشی ” نقش خانواده در پیشگیری از رفتارهای پر خطر ” به همت دفتر مشاوره و خدمات روانشناسی امین و همکاری امور بانوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن و با تدریس دکتر شهنام ابوالقاسمی شنبه ۲۷ آذر ماه جاری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مخاطب روز ، دکتر شهنام ابوالقاسمی متخصص روانشناسی ، دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تنکابن در وبینار و کارگاه آموزش مجازی با عنوان ” نقش خانواده در پیشگیری از رفتارهای پر خطر اظهار داشت : آگاهی خانواده ها از مقولات مختلفی که می تواند یک نوجوان و جوان را در جامعه تحت تاثیر قرار دهد موجب پیشگیری از رفتارهای پر خطر خواهد شد .
وی با بیان اینکه والدین باید بروز و همگام با تکنولوژی رو به اطلاعات خود بیافزایند ، گفت : در مواردی که در مشاوره های خانواده مشاهده می شود نوجوانان دسترسی به فضای مجازی از طریق گوشی های تلفن همراه پیشرفته دارند اما والدین آنها از فضای مجازی و طرز کار در آن فضا بی اطلاع هستند.

دکتر ابوالقاسمی افزود : وقتی والدین از تهدید ها و خطرات روز جامعه مطلع نیستند چگونه می توانند از آسیب هایی که ممکن است متوجه فرزنداشان شود پیشگیری کنند ؟

وی با اشاره به گرایش و تمایل نوجوانان به مواد مخدر عنوان کرد : والدین در صورت پی بردن به این حقیقت که فرزندانشان مخدری را مصرف می کند باید از تهدید و مچ گیری پرهیز کنند چون این روش موجب میشود فرزند آنان به دروغگویی پناه آورد ،والدین با بیان صریح ماجرا تلاش کنند تا فرزند خود را به ترک مواد مخدر هدایت کرده و پیگیر بحث درمان آنان شوند.

ابوالقاسمی خاطر نشان کرد : پدر مادرها باید از کودکی ،دوستان فرزندان خود و خانواده های آنان را بشناسند و حتی گام را فراتر نهاده و از بین همکلاسی ها و دوستان خوب ،برای فرزندان خود دوستانی شایسته برچینند چون در سنین نوجوانی این امکان کمتر وجود دارد و اگر بچه ها گرفتار دوستان ناباب شوند در نوجوانی فاجعه رخ خواهد داد.

این مدرس دانشگاه گفت : دوستان خوب واکسن و پیشگیری فرزندان از انحرافات اجتماعی ،مواد مخدر و غیره هستند و سن بلوغ حساسترین سن محسوب می شود که در آن بازه امکان افت تحصیلی ، انحرافات ، تمایل به جنس مخالف و … بوجود می آید و اگر نوجوان به درستی هدایت نشود در آینده موجب بروز مشکلاتی برای وی خواهد شد .

وی ادامه داد : رفتار صحیح والدین تاثیر گذار است و در صورت دخالت بیش از اندازه والدین ،خانواده از سوی نوجوان طرد خواهد گردید.
پس باید به جای نصحیت و پند و اندرز احساسات فرزند خود را درک کنیم و مشاوره درست ارایه دهیم ، در غیر اینصورت نوجوان را به سمت و سوی مشاوران و راهنمایان بد سوق خواهیم داد.

 

انتهای پیام /