دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان:

مهم‌ترین معضل کارگران عدم امنیت شغلی، معیشت و درمان است

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان تصویب قانون کار و تاسیس تشخیص مصلحت نظام را از یادگارهای امام در خصوص حمایت از قشر کارگر عنوان کرد و افزود: بنیانگذار بزرگ انقلاب اسلامی (ره ) برای قشر کارگر از ارزش و احترام زیادی قایل بودند  و همیشه حامی و پشتیبان کارگران در زمان حیات پربرکت‌شان بودند.

به گزارش پایگاه خبری مخاطب روز ، حسن ایزدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت یازدهم اردیبهشت (روز جهانی کارگر) برگزار شد، ضمن تبریک هفته کار و کارگر و روز جهانی کارگر با گرامیداشت یاد و خاطره ۴۱۸ شهید کارگر استان گیلان گفت: در تقویم رسمی ۱۱ اردیبهشت به عنوان روز جهانی کارگر نامگذاری شده و طبق قانون اساسی کشور   این روز برای کارگران زحمتکش تعطیل اعلام شده است.

وی در ادامه نقش کارگران را در براندازی رژیم ستم‌شاهی بی‌بدیل عنوان کرد و افزود: کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سرنگونی رژیم فاسد پهلوی سهم بسزایی داشتند، پس از پیروزی انقلاب نیز کارگران در دو سنگر تولید و سنگر دفاع از خاک و تمامیت ارضی کشور نقش ارزنده و چشمگیری را ایفا نمودند.

این فعال کارگری در ادامه با اشاره به توجه ویژه حضرت امام(ره) به قشر کارگر اظهار داشت: حضرت امام(ره) بارها در فرمایشات خودمی‌فرمودند که یک موی کوخ نشینان به همه کاخ نشینان ترجیح دارد.

ایزدی تصویب قانون کار و تاسیس تشخیص مصلحت نظام را از یادگارهای امام در خصوص حمایت از قشر کارگر عنوان کرد و افزود: بنیانگذار بزرگ انقلاب انصافا برای کارگران کم نگذاشتند و همیشه حامی و پشتیبان کارگران در زمان حیات پربرکت‌شان بودند و پس از رحلت ایشان رهبر معظم انقلاب نیز بارها در فرمایشات خود حمایت از کارگران را تاکید داشته‌اند و همواره به مسولان نظام و دولت تاکید کرده‌اند که در راستای احقاق حق کارگران تمامی تلاش خود را به کار ببندند اما متاسفانه مسولان در عمل بطور کلی کارگران را فراموش کرده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان در ادامه افزود: در حال حاضر اکثر کارخانه‌های استان تعطیل و نیمه تعطیل هستند و آمار بیکاری در استان بخصوص در میان قشر جوان‌ بسیار بالاست. در نظام مقدس جمهوری اسلامی این شایسته نیست که کارخانجاتی چون فرش گیلان، ایران برک، نخ خاور… که یک روز در گذشته سرمایه‌های بزرگ این استان بودند، تعطیل باشند.

دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان در ادامه مهم‌ترین معضل جامعه کارگری را در حال حاضرعدم امنیت شغلی، معیشت و بحث درمان عنوان کرد و افزود: طبق نظر کارشناسان اقتصادی خط فقر در کشور حدود ۸و نیم تا نه میلیون تومان عنوان شده است در صورتیکه حقوق کارگران ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است و این رقم یک سوم خط فقر هم‌نیست، آیا یک‌ مسئول با این مبلغ حقوق می‌تواند یک ماه زندگی خود را بگذراند؟

او در ادامه تاکید کرد: در بحث‌ عدم امنیت شغلی قراردادهای موقت، یکماهه، سه ماهه و یکساله بدترین ظلم به کارگران است، در بحث درمان هم که با حجم عظیم جامعه کارگری که ۴۹ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند یک بیمارستان پاسخگوی درمان این قشر عظیم نیست و خواسته ما از دولت محترم و نمایندگان مجلس این است که نسبت به حل این معضلات تدابیر اساسی بی‌اندیشند، چون کارگران واقعا در این خصوص مظلوم واقع شده‌اند و صدایشان هم به جایی نمی‌رسد و متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن صدای مظلومیتشان وجود ندارد.

دبیر اجرایی خانه کارگران گیلان در ادامه افزود: متاسفانه وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی هم بهتر از وضعیت کارگران نیست و آن‌ها نیز با مشکلاتی عدیده دست به گریبان هستند. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به بازنشستگان کشوری و لشکری بسیار ناچیز است.

ایزدی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: خواسته ما از دولت و مجلس این است تا امنیت شغلی را به کارگران برگرداند.

در ادامه غلامرضا خوالگر رئیس هیئت مدیره کانون شوراهای هماهنگی کار استان گیلان ضمن تبریک روز جهانی کارگر به زحمتکشان عرصه کار و تولید افزود: در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه کارگران امنیت شغلی و وضعیت معیشتی است، کارگران از دولت جمهوری اسلامی توقع و انتظار بیشتری دارند، خواسته کارگران این است که تبعیض و بی‌عدالتی حذف و قوانین کار بدرستی اجرا شود.

وی افزود: متاسفانه دولتمردان ما نسبت به کارگران عوام فریبی می‌کنند و در حرف یک چیز می‌گویند و در عمل کاری دیگر انجام‌می دهند، آمارهایی که در خصوص افزایش حقوق و دستمزد کارگران در رسانه‌ها اعلام می‌شود واقعی نیست.

وی افزود: خواسته ما از دولت و مسولین این است که آمار واقعی را اعلام کنند، رقم دستمزدی که بر روی سفره کارگر مشهود است ۴ میلیون و ۲۰۰ نیست بلکه همان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

خوالگر در خاتمه افزود: کارگران عزت می‌خواهند، امنیت شغلی و معیشت می‌خواهند و خواسته ما از مسوولان این است که عزت را به کارگران برگردانند./توسکانیوز